Our range of products include 150w high bay light, 200w high bay light, 200w ufo high bay lights, 250 ufo high bay light, 150 w ufo high bay light and 100w ufo high bay light.
₹ 1880 / Piece Get Latest Price
| Power | 150W |
| Wattage | 150W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Gretech |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 240 V |
| Driver | 1500 MA 6KV |
| Weight | 3.6kg |
Minimum order quantity: 25 Piece
Product Description:
Gretech Technology Pvt. Ltd. – LED High Bay Light
Illuminate large spaces with unmatched brightness and energy efficiency using the LED High Bay Light by Gretech Technology Pvt. Ltd. Designed for industrial and commercial use, these high bay lights are available in a wide range of wattages from 50 Watts to 250 Watts, catering to diverse lighting needs.
Crafted with robust housing and advanced heat dissipation technology, Gretech LED High Bay Lights deliver long-lasting performance and consistent illumination. Ideal for warehouses, factories, gymnasiums, retail spaces, and workshops, they provide high-lumen output while significantly reducing energy costs compared to traditional lighting systems.
Key Features:
Wattage Range: 50W, 100W, 150W, 200W, 250W
Brand: Gretech Technology Pvt. Ltd.
High Lumen Efficiency: Bright and uniform light distribution
Energy Saving: Up to 70% less power consumption
Durable Build: Die-cast aluminum body with superior heat sink
Long Lifespan: 50,000+ hours of operation
Easy Installation: Hook mount or bracket options available
Applications: Industrial warehouses, commercial halls, production areas, sports arenas, and more
Upgrade to Gretech LED High Bay Lights and experience powerful, cost-effective lighting engineered for performance and reliability.
₹ 2580 / Piece Get Latest Price
| Power | 200W |
| Wattage | 200W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Gretech |
| Body material | Alumunium |
| Voltage | 240v |
| Frequency | 50Hz |
| Driver | 1500 ma 6kv |
Product Description:
Gretech Technology Pvt. Ltd. – LED High Bay Light
Illuminate large spaces with unmatched brightness and energy efficiency using the LED High Bay Light by Gretech Technology Pvt. Ltd. Designed for industrial and commercial use, these high bay lights are available in a wide range of wattages from 50 Watts to 250 Watts, catering to diverse lighting needs.
Crafted with robust housing and advanced heat dissipation technology, Gretech LED High Bay Lights deliver long-lasting performance and consistent illumination. Ideal for warehouses, factories, gymnasiums, retail spaces, and workshops, they provide high-lumen output while significantly reducing energy costs compared to traditional lighting systems.
Key Features:
Wattage Range: 50W, 100W, 150W, 200W, 250W
Brand: Gretech Technology Pvt. Ltd.
High Lumen Efficiency: Bright and uniform light distribution
Energy Saving: Up to 70% less power consumption
Durable Build: Die-cast aluminum body with superior heat sink
Long Lifespan: 50,000+ hours of operation
Easy Installation: Hook mount or bracket options available
Applications: Industrial warehouses, commercial halls, production areas, sports arenas, and more
Upgrade to Gretech LED High Bay Lights and experience powerful, cost-effective lighting engineered for performance and reliability.
₹ 2600 / Piece Get Latest Price
| Power | 200W |
| Wattage | 200W |
| Lighting Color | Cool White |
| Model Name/Number | GTT-UFO4 |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Metel |
| Surge Protection | 6 KV |
| Total Weight | 4.8KG |
| Certification | ISO |
| Color Temperature | 6500K |
Minimum order quantity: 20 Piece
Product Description:
Gretech Technology Pvt. Ltd. – LED High Bay Light
Illuminate large spaces with unmatched brightness and energy efficiency using the LED High Bay Light by Gretech Technology Pvt. Ltd. Designed for industrial and commercial use, these high bay lights are available in a wide range of wattages from 50 Watts to 250 Watts, catering to diverse lighting needs.
Crafted with robust housing and advanced heat dissipation technology, Gretech LED High Bay Lights deliver long-lasting performance and consistent illumination. Ideal for warehouses, factories, gymnasiums, retail spaces, and workshops, they provide high-lumen output while significantly reducing energy costs compared to traditional lighting systems.
Key Features:
Wattage Range: 50W, 100W, 150W, 200W, 250W
Brand: Gretech Technology Pvt. Ltd.
High Lumen Efficiency: Bright and uniform light distribution
Energy Saving: Up to 70% less power consumption
Durable Build: Die-cast aluminum body with superior heat sink
Long Lifespan: 50,000+ hours of operation
Easy Installation: Hook mount or bracket options available
Applications: Industrial warehouses, commercial halls, production areas, sports arenas, and more
Upgrade to Gretech LED High Bay Lights and experience powerful, cost-effective lighting engineered for performance and reliability.
₹ 2950 / Piece Get Latest Price
| Power | 250W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Gretech |
| Luminous Efficacy | 130 lm/W |
| Model Type | UFO |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 2 Years |
₹ 1950 / Piece Get Latest Price
| Power | 200W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Gretech |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Model Type | UFO |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 2 Years |
₹ 1520 / Piece Get Latest Price
| Power | 100W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Gretech |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Model Type | UFO |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| IP Rating | IP65 |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 2 Years |
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Power | 50W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Gretech |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Model Type | UFO |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 2 Years |
₹ 2850 / Piece Get Latest Price
| Power | 250W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Gretech |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Model Type | Reflector/Dome |
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 2 Years |
₹ 2900 / Piece Get Latest Price
| Power | 300W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Gretech |
| Luminous Efficacy | 150 lm/W |
| Model Type | UFO |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 2 Years |
₹ 2700 / Piece Get Latest Price
| Power | 200W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Gretech |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Model Type | UFO |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 2 Years |
₹ 1070 / Piece Get Latest Price
| Power | 100W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Gretech |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Model Type | UFO |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| IP Rating | IP65 |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 2 Years |
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Power | 150W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Gretech |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Model Type | UFO |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | 120° |
| Warranty | 2 Years |
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Power | 100W |
| Wattage | 100W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Gretech |
| Luminous Efficacy | 130 lm/W |
| Model Type | Lens Type |
| Lighting Type | LED |
| Surface Finish | Polished |
| Body Material | Aluminium |
| Frequency | 50Hz |
| Shape | Round |
| Mounting Type | Ceiling Mounted |
| Voltage | 240 V |
Minimum order quantity: 100 Piece
Product Description:
Gretech Technology Pvt. Ltd. – LED High Bay Light
Illuminate large spaces with unmatched brightness and energy efficiency using the LED High Bay Light by Gretech Technology Pvt. Ltd. Designed for industrial and commercial use, these high bay lights are available in a wide range of wattages from 50 Watts to 250 Watts, catering to diverse lighting needs.
Crafted with robust housing and advanced heat dissipation technology, Gretech LED High Bay Lights deliver long-lasting performance and consistent illumination. Ideal for warehouses, factories, gymnasiums, retail spaces, and workshops, they provide high-lumen output while significantly reducing energy costs compared to traditional lighting systems.
Key Features:
Wattage Range: 50W, 100W, 150W, 200W, 250W
Brand: Gretech Technology Pvt. Ltd.
High Lumen Efficiency: Bright and uniform light distribution
Energy Saving: Up to 70% less power consumption
Durable Build: Die-cast aluminum body with superior heat sink
Long Lifespan: 50,000+ hours of operation
Easy Installation: Hook mount or bracket options available
Applications: Industrial warehouses, commercial halls, production areas, sports arenas, and more
Upgrade to Gretech LED High Bay Lights and experience powerful, cost-effective lighting engineered for performance and reliability.
Rajeev Giri (Director)
Gretech Technology Pvt. Ltd.
3rd Floor, B-1/A Flat No 308, Joshi Colony, Mandawali Fazalpur
New Delhi - 110092, Delhi, India