of a wide range of products which include 30w slim flood light, 45w sensor street light, 100w led street light and 24w led street light.
₹ 395 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 30W |
| Brand | Gretech |
| Model Type | Slim Model |
| Brand Name | GRETECH |
| Warranty | 2 Years, 2 years |
| Lens Type | Lens |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 240V |
| Surge Protection | 4 kV |
| Luminous Flux | 3000lm |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Certification | ISO |
| Color Temperature | 6500k |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Brand | Gretech |
| Wattage | 50W |
| Product Type | AC Powered |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| LED Make | Edison |
| Beam Angle | 120 Degree |
| CRI (Color Rendering Index) | > 80 |
| 2yr warranty | Day/ Night sensor Street |
₹ 670 / Piece Get Latest Price
| Brand | Gretech |
| Product Type | AC Powered |
| Warranty | 1 Year |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Input Voltage | 90-300V AC |
| LED Make | Edison |
| Beam Angle | 120 Degree |
| CRI (Color Rendering Index) | > 80 |
₹ 480 / Piece Get Latest Price
| Brand | Gretech |
| Product Type | AC Powered |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 90-300V AC |
| LED Make | Edison |
| CRI (Color Rendering Index) | > 80 |
Rajeev Giri (Director)
Gretech Technology Pvt. Ltd.
3rd Floor, B-1/A Flat No 308, Joshi Colony, Mandawali Fazalpur
New Delhi - 110092, Delhi, India