Providing you the best range of 30 w led track light, 20 w led track light, 10w led track light, 3in1 colour track light available, 50w led track light and magnetic track driver 100w 48volt with effective & timely delivery.
₹ 510 / Piece Get Latest Price
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Lighting Type | LED |
| Wattage | 30W |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Round |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Indoor |
| IP Rating | IP40 |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 230 V |
Minimum order quantity: 100 Piece
Product Description:
Gretech Technology Pvt. Ltd. – LED Track Light
(Available from 8 Watts to 50 Watts)
Bring flexibility and elegance to your lighting design with the LED Track Light from Gretech Technology Pvt. Ltd. Available in a wattage range of 8 Watts to 50 Watts, this lighting solution is perfect for accentuating architectural elements, products, artworks, or any focal area with precision and style.
Crafted with high-quality LED technology, Gretech Track Lights offer bright, focused illumination while consuming minimal energy. The adjustable spotlight design allows easy redirection of light, making them ideal for dynamic settings like retail stores, galleries, showrooms, cafes, and modern homes.
Key Features:
Wattage Range: 8W, 12W, 18W, 30W, 50W
Brand: Gretech Technology Pvt. Ltd.
Light Type: LED – Bright, consistent, and energy-efficient
Design: Sleek cylindrical/spotlight head with 360° rotation and tilt adjustment
Color Temperature: Available in Cool White, Neutral White, and Warm White
Material: Aluminum housing for efficient heat dissipation
Energy Saving: Up to 80% lower consumption compared to halogen lights
Long Life: Over 30,000 hours of illumination
Installation: Compatible with standard track rails for easy repositioning
Applications: Ideal for showrooms, retail displays, art galleries, hotels, offices, and residential interiors
Choose Gretech LED Track Lights for a smart, stylish, and sustainable lighting solution that offers both functionality and aesthetic appeal.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature (CCT) | 3000K (Warm White) |
| Wattage | 20W |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Warm White |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Indoor |
| IP Rating | IP40 |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50Hz |
| Brand | Gretech |
Minimum order quantity: 100 Piece
Product Description:
Gretech Technology Pvt. Ltd. – LED Track Light
(Available from 8 Watts to 50 Watts)
Bring flexibility and elegance to your lighting design with the LED Track Light from Gretech Technology Pvt. Ltd. Available in a wattage range of 8 Watts to 50 Watts, this lighting solution is perfect for accentuating architectural elements, products, artworks, or any focal area with precision and style.
Crafted with high-quality LED technology, Gretech Track Lights offer bright, focused illumination while consuming minimal energy. The adjustable spotlight design allows easy redirection of light, making them ideal for dynamic settings like retail stores, galleries, showrooms, cafes, and modern homes.
Key Features:
Wattage Range: 8W, 12W, 18W, 30W, 50W
Brand: Gretech Technology Pvt. Ltd.
Light Type: LED – Bright, consistent, and energy-efficient
Design: Sleek cylindrical/spotlight head with 360° rotation and tilt adjustment
Color Temperature: Available in Cool White, Neutral White, and Warm White
Material: Aluminum housing for efficient heat dissipation
Energy Saving: Up to 80% lower consumption compared to halogen lights
Long Life: Over 30,000 hours of illumination
Installation: Compatible with standard track rails for easy repositioning
Applications: Ideal for showrooms, retail displays, art galleries, hotels, offices, and residential interiors
Choose Gretech LED Track Lights for a smart, stylish, and sustainable lighting solution that offers both functionality and aesthetic appeal.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature (CCT) | 3000K (Warm White) |
| Lighting Type | Standard Track |
| Wattage | 10W |
| Model Name/Number | GT-TL1 |
| Lighting Color | Warm White |
| Shape | Square |
| Beam Angle | 120 |
Minimum order quantity: 100 Piece
Product Description:
Gretech Technology Pvt. Ltd. – LED Track Light
(Available from 8 Watts to 50 Watts)
Bring flexibility and elegance to your lighting design with the LED Track Light from Gretech Technology Pvt. Ltd. Available in a wattage range of 8 Watts to 50 Watts, this lighting solution is perfect for accentuating architectural elements, products, artworks, or any focal area with precision and style.
Crafted with high-quality LED technology, Gretech Track Lights offer bright, focused illumination while consuming minimal energy. The adjustable spotlight design allows easy redirection of light, making them ideal for dynamic settings like retail stores, galleries, showrooms, cafes, and modern homes.
Key Features:
Wattage Range: 8W, 12W, 18W, 30W, 50W
Brand: Gretech Technology Pvt. Ltd.
Light Type: LED – Bright, consistent, and energy-efficient
Design: Sleek cylindrical/spotlight head with 360° rotation and tilt adjustment
Color Temperature: Available in Cool White, Neutral White, and Warm White
Material: Aluminum housing for efficient heat dissipation
Energy Saving: Up to 80% lower consumption compared to halogen lights
Long Life: Over 30,000 hours of illumination
Installation: Compatible with standard track rails for easy repositioning
Applications: Ideal for showrooms, retail displays, art galleries, hotels, offices, and residential interiors
Choose Gretech LED Track Lights for a smart, stylish, and sustainable lighting solution that offers both functionality and aesthetic appeal.
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Light Color | 3 in 1 |
| Wattage | 30W |
| Color Temperature (CCT) | Tunable White |
| Lighting Type | Standard Track |
| Light Bulb Types | LED |
| Body Color | Black |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Aluminium |
| Warranty | 2 Years |
| IP Rating | IP40 |
| Light Source | COB |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 820 / Piece Get Latest Price
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature (CCT) | 3000K (Warm White) |
| Lighting Type | Standard Track |
| Wattage | 50W |
| Model Name/Number | GRT TL1 |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Round |
| Beam Angle | 120 |
Product Description:
Gretech Technology Pvt. Ltd. – LED Track Light
(Available from 8 Watts to 50 Watts)
Bring flexibility and elegance to your lighting design with the LED Track Light from Gretech Technology Pvt. Ltd. Available in a wattage range of 8 Watts to 50 Watts, this lighting solution is perfect for accentuating architectural elements, products, artworks, or any focal area with precision and style.
Crafted with high-quality LED technology, Gretech Track Lights offer bright, focused illumination while consuming minimal energy. The adjustable spotlight design allows easy redirection of light, making them ideal for dynamic settings like retail stores, galleries, showrooms, cafes, and modern homes.
Key Features:
Wattage Range: 8W, 12W, 18W, 30W, 50W
Brand: Gretech Technology Pvt. Ltd.
Light Type: LED – Bright, consistent, and energy-efficient
Design: Sleek cylindrical/spotlight head with 360° rotation and tilt adjustment
Color Temperature: Available in Cool White, Neutral White, and Warm White
Material: Aluminum housing for efficient heat dissipation
Energy Saving: Up to 80% lower consumption compared to halogen lights
Long Life: Over 30,000 hours of illumination
Installation: Compatible with standard track rails for easy repositioning
Applications: Ideal for showrooms, retail displays, art galleries, hotels, offices, and residential interiors
Choose Gretech LED Track Lights for a smart, stylish, and sustainable lighting solution that offers both functionality and aesthetic appeal.
₹ 480 / Piece Get Latest Price
| Light Source | Halogen |
| Wattage | 100W 48volt |
| Track Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 24 v |
| Track Phase | Single Phase |
| Beam Angle | 30° |
| Color Temperature | 4000 K |
| Body Color | Black |
| Housing Material | Aluminium |
| Dimmable | No |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Shape | U Channel |
| Size (WxH) | 25x25 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Alloy Grade | 6063 |
| Material | Aluminium |
| Length | 12 ft |
| Brand | Jindal |
Rajeev Giri (Director)
Gretech Technology Pvt. Ltd.
3rd Floor, B-1/A Flat No 308, Joshi Colony, Mandawali Fazalpur
New Delhi - 110092, Delhi, India